Facebook

Statistika

Online

Rady

Výběr mýtného

Nikdy se nesnažte projet závoru u mýtných za projíždějícím autem. V tom lepším případě to naperete do závory a spůsobíte si nemalé poškození. V tom horším závora spadne a uvězní váš tahač.

Tempomat

Používejte tempomat, obzvláště na dálnici je to účinný pomocník významně ovlivňující spotřebu paliva.

Na plý plyn

Nikdy (pokud to není nutné, nebo pokud máte opravdu těžký náklad) nezrychlujte na plný plyn. Stačí 3/4 plynu, více nemá smysl, protože akorát hodně zvýšíte spotřebu, ale už nikoli účinnost motoru a tudíž ne ani výkon a točivý moment. Plný plyn se hodí při velmi vysokých otáčkách a rychlostech, na akceleraci není nijak znát. Spalovací motor má již tak mizivou účinnost pouhých 40% oproti 98% u elektromotoru, tak proč ji ještě snižovat, že?

Řazení

Řaďte (v závislosti na motoru) nejlépe v otáčkách 1300-1500, zbytečně nevytáčejte motor do závratných výšin - motor kamionu je nízkootáčkový a je dimenzován pro maximální životnost a efektivitu, která je největší v zelené části spektra otáčkoměru (viz. momentové křivky). Čím víc budete motor přetáčet, tím větší spotřebu a menší točivý moment dostanete. Vytáčení motoru nad 2200 otáček nedává žádný smysl a akorát zvyšujete jeho opotřebení, které se Vám (byť ne tolik) promítne na účtu v servisu, stejně jako rychlé opotřebení pneumatik velmi agresivní jízdou.

Spotřeba vs výkon

Objemnější, silnější motor = nižší spotřeba. Říkáte si, že je to pitomost? Ani omylem! Větší motor (usmysleme si např. DAF XF s 13-ti litrovým motorem o výkonu 510 koní a 2550 Nm oproti Volvu FH16 s 16-ti litrovým motorem o výkonu 750 koní a 3550 Nm) nepotřebuje k rozpohybování těžkého návěsu tolik plynu (a tudíž ani paliva) a ani tolik otáček. Nižší otáčky = méně vstřiků paliva do válců = menší spotřeba. Pokud má motor Volva při 1100 otáčkách točivý moment 2550 Nm zhruba na 65% plynu, tak k tomu, aby musel DAF XF při stejných otáčkách vygenerovat stejný točivý moment, potřebuje plný plyn. Obecně platí ne všem známé přísloví: "Objem ničím nenahradíš". Zde se to projevuje nejvíce. Z mé zkušenosti (na ETS2 mám najeto přes 300 000 km a 600 hodin) a jízd uskutečněných za co nejpodobnějších podmínek s odlišnými tahači jsem zjistil, že s návěsem těžkým 16 tun jsem schopen určenou trasu projet Volvem FH16 za 27 litrů/100 km, kdežto stejný návěs a trasa s DAFem XF (DAF byl náhodná volba, nijak nejsem opřen o jednu značku, ani nediskriminuji ty, kteří vlastní slabší tahač) jsem za stejných podmínek projel za 32 litru/100 km. Chcete ušetřit? Kupte si silnější tahač! Ale pozor, při neustálé jízdě na plný plyn bez omezovače rychlostí 170 km/h bude spotřeba silnějšího tahače samozřejmě vyšší. Zkombinujte tyto rady dohromady, a budete překvapeni výsledkem, sám jsem tomu nevěřil, ale je to tak!


Za cenné rady děkujeme uživateli [MKDB]Major991CZ!


Nenašli jste zde to co hledáte? Zkuste navštívit sekce FAQ nebo Návody.

Jaké jsou Vaše rady?

Napište nám je na email info@truckgame.cz